30 maja 2017

Droga do wolności finansowej – cz. 1. Możliwość czy mit? 

Wolność finansowa jednym kojarzy się z nieorganicznym limitem na karcie kredytowej, innym z inwestycjami i niezależnością, kolejnym z brakiem zmartwień i spełnianiem zachcianek. Czym tak naprawdę jest finansowa wolność?  Czy rzeczywiście można ją osiągnąć czy to marketingowy mit?

 

Na te pytania w pierwszej części cyklu „Droga do wolności finansowej” odpowiedziała Monika Sacewicz – chrześcijański life coach, mentor i mówca.

 

Zanim przejdziemy do pytania czy wolność finansowa jest rzeczywiście możliwa proszę wyjaśnić, czym ona właściwie jest?

 

Wolność finansowa to stan naszych finansów. Składa się z trzech aspektów. Po pierwsze, aby być wolnym finansowo nie możemy zaciągać długów. Po drugie musimy oszczędzać. Po trzecie – pomnażać finanse poprzez inwestowanie. Gdy uda się osiągnąć ten stan, pieniądze stają się narzędziem do robienia dobrych rzeczy dla nas i dla innych ludzi. Wolność finansowa to także stan naszych umysłów – aby być wolnymi finansowo, nie możemy być zniewoleni przez trendy, nałogi, pokusy kupowania coraz to nowszych rzeczy. To znacznie trudniejsza część osiągania wolności finansowej – nie dać się zniewolić pragnieniami, pokusami, bombardującymi hasłami reklamowymi.

 

Jak się uodpornić?

 

Poznać siebie i swoje rzeczywiste pragnienia i potrzeby. Kiedy dobrze wiemy co w naszym życiu jest wartościowe, do czego dążymy i bez czego naprawdę nie potrafimy żyć – łatwiej jest stworzyć listę priorytetów i nie poddawać się zewnętrznym pokusom. Kolejno musimy nauczyć się planować budżet i postawić cele. Musimy zdać sobie sprawę na co możemy sobie pozwolić ze swojej pensji, co możemy sobie odpuścić, a na co chcemy odkładać. Przekalkulować, ile rzeczywiście wydajemy na czynsz, rachunki, jedzenie, ile na posiłki na mieście, rozrywkę, a później planować, liczyć, kalkulować. Planowanie budżetu domowego nie jest prostym zadaniem, jeśli do tej pory nie przywiązywało się uwagi do wydatków. Jest za to skutecznym środkiem do finansowego uwolnienia.

 

A więc to nie mit – można być wolnym finansowo?

 

Zdecydowanie. Aby osiągnąć ten stan rzeczy, potrzeba stanowczych decyzji, konsekwencji i cierpliwości, a nagrodą będzie dojście do miejsca wolności finansowej.

 

Czy w Polsce jest wielu ludzi wolnych finansowo?

 

Niestety, nie. Polacy są zadłużeni. Na koniec 2016 roku aż 2 mln 322 tys. osób posiadało niespłacone zobowiązania kredytowe i pozakredytowe.  Problem długów dotyka coraz młodszych. Młodzi ludzie, często jeszcze studiując i zaczynając karierę zawodową nie potrafią efektywnie gospodarować pieniędzmi. Edukacja finansowa w Polsce wciąż jest na niskim poziomie, a rodzice zwyczajnie nie uczą dzieci jak świadomie planować wydatki. Sami również mają z tym problemy. Młodzi ludzie podążają za trendami i często niestety nie potrafią określić czy dane ubranie czy gadżet są im rzeczywiście potrzebne.

 

 

Monika Sacewicz jest właścicielką firmy Nawigator Zmian, w której pomaga ludziom obierać właściwy kierunek, tak by przeszli z miejsca frustracji do efektywnego działania. Poprzez wykłady, coaching, konsultacje i kursy on-line pracuje nad tym,  by kobiety miały więcej czasu i pieniędzy oraz pracę zgodną ze swoim powołaniem, by mogły spełniać swoje marzenia. Pomaga im w stawaniu się kobietami szczęśliwymi, spełnionymi i wywierającymi dobry wpływ na swoje otoczenie. Pomaga również w określaniu ścieżki zawodowej wykorzystując Career Direct i Personality I.D. Z wykształcenia jest teologiem, doradcą zawodowym i coachem personalnym. Od 2010 r. jest liderem i mówcą Edukacji Finansowej Crown, organizatorem szkoleń i konferencji na temat zarządzania finansami w oparciu o wartości chrześcijańskie. W finansach zdobywała wykształcenie jako samodzielna księgowa, pracując w biurze rachunkowym, a potem przez 3 lata prowadząc finanse jednego z najszybciej rozwijających się Kościołów w Polsce.

 

 

Ethics w social mediach

Śledź profil Ethics. Szkoły Praktyków Biznesu i bądź na bieżąco!

Copyright ETHICS